Sunday, April 10, 2011

Rising Fuel costs:

The challenges we face seem to be a little different than the challenges of the people that have done this before us. The economy we live in today is filled with so much more doubt and fear of the future than in the past. Even as fuel prices keep going up every day, today’s economy will not keep us from following our dreams.



People think this is an expensive lifestyle, and it can be if you travel constantly, stay in all the best resorts, and eat out all the time. How much we will spend on fuel depends on how many miles we expect to travel each year and how long we expect to stay at each stop. What you might find surprising is we will probably spend less a year than we do now and our fuel expenses could very easily go down.

I myself drive on an average of 2000 miles a month. So with the pickup truck I drive daily that’s around 150 gallons of fuel a month, with fuel prices at $3.75 a gallon that’s $562 a month. So with the Rv, let's assume we get 10 miles per gallon and we want to travel 1,000 miles per month. That would take 100 gallons at $4.00 per gallon totaling $400 or if fuel goes to $5.00 per gallon the total will be $500, its still cheaper than the $562 we spend now. I used $4.00 a gallon because we are more likely going to be driving a diesel powered Rv.

If we decided to workamp (we have agreed we will not be workamping in our first year) we would easily use a lot less fuel as we would be staying in one location for a longer period of time.

2 comments:

  1. I am so excited to find this blog, my husband and I started talking about this this week, I have been researching on the net for just a couple of days....

    ReplyDelete
  2. RVing is a much more affordable way to live! For some reason our friends and family think we're always on the road driving 24/7....now that would be expensive! :)

    ReplyDelete

There was an error in this gadget